ИнфотоурсИнфотоурс
Forgot password?

Њујорк – Мајами – Кариби(MSC Seaside)

Њујорк – Мајами – Кариби (18 Април 2020)

MSC Seaside е брод направен за MSC Cruise. Тој е прв од последната генерација на Seaside класата на бродови и најголемиот брод констриуиран од страна на неговиот производител, Fincantieri од Италија. Започнал со пловење во Декември 2017 година

На овој брод може да уживате во прекрасен океански поглед додека јадете. На него ќе најдете 10 превкусни места за јадење, меѓу кои 5 специјализирани ресторани. Исто така имате избор од 19 паметни барови и Lounge барови, секој со своја уникатна атмосфера.

Msc Seaside нуди забава за целото семејство, со целосна куглана, специјализиран ресторан за семејства, како и најинтерактивниот, повеќе нивовски воден парк на море со 5 различни тобогани. Исто така на бродот се наоѓаат игротеки за деца креирани во партнерство со Lego и Chicco.

Сместувањето на MSC Seaside нуди прекрасен микс на комфорт и стил, вклучувајќи и луксузни со лични џакузија и специјално дизајнирани комбинирачки кабини за фамилии и групи до 10 луѓе.

Ден 1 – Скопје – Истанбул – Њујорк

Состанок на патниците на аеродромот во Скопје во 07:30 часот. Полетување за Истанбул во 09:20 (лет ТК 1004). Оброк во авион. Слетување во Истанбул во 11:55. Полетување за Њујорк во 13:30 (лет ТК 1). Оброци во авион. Слетување во Њујорк во 17:25 часот. По завршувањето на пасошките формалности, организиран трансфер до хотелот кој се наоѓа на Менхетн. Сместување во хотелот, ноќевање.

Ден 2 – Њујорк

Њујорк е држава во североисточниот дел на САД, и е 27-најобемна, четвртата најнаселена и седмa најгусто населенa држава на САД. Во принцип, Њујорк има влажна континентална клима. Времето во Њујорк е под силно влијание од страна на две континентални воздушни маси: топла, влажна од југозапад и ладна и сува од северозапад. Њујорк е поделен на 62 окрузи. Со 800 јазици, Њујорк е најстариот град во светот со јазична разлика.

Ден 3 – Њујорк

Погледот од Empire State Building опфаќа пет држави. Има поглед на многу познати знаменитости во Њујорк како Бруклинскиот мост, Тајмс Сквер, Статуата на слободата, Хадсон и Ист Ривер, и многу повеќе. Не е ни чудо зошто ова е еден од најдобрите места за посета во Њујорк. Статуата на слободата е светилник во Њујорк која е подарок од народот на Франција. Посетителите во Централ Парк можат да пешачат, да се возат велосипеди, да играат шах, да лизгаат на мраз , па дури и да ловат риби.

Ден 4 – Њујорк

Тајмс Сквер се наоѓа во Мидтаун Менхетен во пресекот на Бродвеј и Седмата авенија, Тајмс Сквер често се нарекува како крстопат на светот. Полн со светла и билборди, исто така, служи како центар на Окружниот театар. Бруклинскиот мост – Прошетка на покачена пешачка патека. Уживајте во извонреден на хоризонтот, додека сте таму. Милиони луѓе го посетуваат Бруклинскиот мост секоја година само за да се види сјајот од реката под Менхетн облакодерите. Можност за организирање на факултативни излети.

Ден 5 – Њујорк – Мајами

Одјавување од хотелот. Трансфер до аеродром. Лет за Форт Лодердејл (Мајами). По слетувањето, трансфер до хотелот во Мајами. Сместување во хотелот. Ноќевање.

Ден 6 – Мајами

Мајами е пристанишен град во југоисточниот дел на државата на САД на Флорида. Мајами го има најголемото пристаниште во целиот свет. Градот е еден од главните земјоделски региони за производство на домати, авокадо, манго, и грав. Мајами Бич е дом на најголемата колекција на Арт Деко архитектура. Мајами има повеќе од 800 паркови и е единствениот град на САД, опкружен со два национални: Национален парк “Biscayne” и Националниот парк “Everglades”. Tоj е најдобро познат по своите прекрасни бели песочни плажи.

Ден 7 – Мајами

Мајами Бич е еден од ретките вештачки острови во САД. Тоj некогаш бил празен простор со кокосови насади. Музејот “Vizcaya” го нарекува Мајами Бич дом. Тој има исклучителна колекција на орхидеи и има дела стари повеќе од 2.000 години. Повеќе од 170.000 посетители доаѓаат во Музејот “Vizcaya” секоја година.
Мајами има тропска монсунска клима со топли и влажни лета и кратки и топли зими. Слободни денови за индивидуални активности. Можност за организирање на факултативни разгледи.

Ден 8 – Мајами – Крстарење

Одјавување од хотелот во претпладневните часови. Трансфер до пристаништето во Мајами. Почнување на процедура за чекирање на бродот. Почеток на крстарењето.

Ден 9 – Ocean Cay (Бахами)

Ден за уживање во убавините и содржините на приватниот остров на компанијата со која пловиме MSC Cruises. Островот е дел од Бахамските острови.

Ден 10 – Крстарење

Слободен ден за уживање во содржините на бродот.

Ден 11 – Козумел, Мексико

Cozumel е еден карипски остров само надвор од полуостровот Јукатан во југоисточниот дел на Мексико. Cozumel е остров богат со историја, култура, забава и природна убавина. Има неверојатно бистра вода со видливост од 100-200m. Повеќето посетители патуваат во Cozumel поради нуркање која е една од главните атракции и да го видат прекрасниот подморски свет. Главни атракции се гребените. Cozumel се одликува со тропска клима. Централниот дел на островот претставува џунгла со голем број на диви животни.

Ден 12 – Џорџтаун, Кајмански Острови

George Town е град кој се наоѓа на најголемиот Кајмански остров. Тој е главен град на Кајмански Острови. George Town е популарна порта за повик за Карибите. Националниот музеј “Grand Cayman” во Џорџ Таун прикажува широк спектар на артефакти. “Seven Mile Beach” е најпопуларната плажа со бел песок. Плажа ”Boatswain” порано позната како фарма на желките претставува морски парк. Таа е дом на повеќе од 16 000 желки. Одреден дел претставува лагуна каде што посетителите можат да пливаат со желките и други морски животни

Ден 13 – Очо Риос, Јамајка

Ocho Rios е град во парохијата на Портланд на северниот брег на Јамајка. Само надвор од градот, патници и жители можат да го посетат паркот на Колумбо, каде што наводно Колумбо прв дошол на земјата и да се видат поморски артефакти. Познат по тоа што може да се најде широк спектар на накит и скапоцени камења. Најпопуларната атракција на Ocho Rios се “Dunn’s River водопадите. 600-метарскиот водопад им овозможува на посетителите да пливаат под водопадот, да се релаксираат во чистата вода.

Ден 14 – Крстарење

Слободен ден за уживање во содржините на бродот.

Ден 15 – Мајами – Истанбул

Завршување на крстарењето, излегување од бродот. Слободен ден до времето предвидено за трансфер до аеродромот. Полетување од Мајами во 20:55 часот. Слетување во Истанбул на 12.05.2019 во 15:15 часот.

Ден 16 – Истанбул – Скопје

Полетување за Скопје во 19:30 часот. Слетување на аеродромот во Скопје во 20:00 часот по локално време.

MSC SEASIDE

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО Е ВО ЕВРА ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА
(уплатата е во денарска противвредност по курс 62.00)

Факултативни излети:

Мајами

МАЈАМИ Разглед (Усд 120) – Полудневен разглед на Мајами каде што ќе се посетат South Beach (Art Deco
District), Downtown, Little Havana, Brickell Ave, Coconut Grove, Vizcaya Palace, Coral Gables, Крстарење со брод по
островите со имоти на познати личности.
EVERGLADES (Усд 100) – Посетете ја најголемата субтропска брана, возете се со глисер по река од трева и
мочуришта, видете ја природата и сретнете се со диви животни, алигатори и егзотични птици.
KEY WEST (Усд 120) – Уживајте во фантастична тура кон рајот. Возење преку 34 острови и 43 мостови до
најјужната точка на северно Американскиот континент. Ќе стигнеме на само 90 миљи од Куба.

ЊуЈорк

ЊУЈОРК целодневен разглед (Усд 120) – Доживејте го ритамот на градот што никогаш не спие. Central Park,
зградата Дакота каде што живеел и бил убиен Џон Ленон, Петтата авенија со хотелот Плаза, кулата Трамп,
Тајмс Сквер, зградата Flatiron, Little Italy, Chinatown, Soho, Меморијалниот центар 11ти Септември, Wall Street,
поглед кон Статуата на слободата, Brooklyn bridge…
Вечер со музика во живо од Френк Синатра (Усд 90 влезница). Почуствувајте го најдоброто од Њујорк со
музиката на Френк Синатра.
БРОДВЕЈ (Усд 120) – Претстава во еден од Бродвејските театри.
WOODBURY ШОПИНГ целодневен (Усд 90)

Цената вклучува:

o Aвионски билети Скопје Истанбул Њујорк Форт Лодердејл Мајами Истанбул Скопје
o 4 ноќевања во Њујорк во хотел со 4* на Менхетн на база само ноќевање во стандардни двокреветни соби.
o 3 ноќевања во хотел со 4* на Мајами Бич на база само ноќевање во стандардни двокреветни соби.
o Крстарење според програмата, сместување во балконска кабина
o На бродот проширен полн пансион ( појадок, ручек, вечера, ужина ), сите забавни програми и анимации, претстави во театар, влез во казино и дискотека, спортски активности, употреба на фитнес, сауни, базени и џакузи, лежалки
o Трансфери според програмата
o Придружник на групата
o Трошоци за организација на патувањето
o 2 парчиња по 23кг чекиран багаж на сите летови освен на летот Њујорк Форт Лодердејл 1 парче до 23кг
o Рачен багаж до 8кг

Цената не вклучува:

o Аеродромски такси – Еур 430
o Пристанишни такси – Еур 140
o Американска мулти виза – 160 Усд
o Второ парче чекиран багаж до 23кг на летот Њујорк Форт Лодердејл – 40 усд
o Факултативни екскурзии
o Лична потрошувачка (алкохолни и друг вид пијалоци кои ќе ги нарачате во барот / ресторанот на бродот); перална;
здравствени и козметички третмани; фризерски салон; телефонски повици, Патничко – здравствено осигурување
o Напојници – Усд 12 по лице на ден (се плаќаат на бродот)
o Напојници за возачи и водичи – Усд 20 по лице (се плаќаат во агенција)
o Појадок во хотелот во Мајами – Еур 20 по лице на ден
o Појадок во хотелот во Њујорк – Еур 20 по лице на ден

Важни напомени за крстарењето:

o За ова патување потребен е важечки биометриски пасош
o Потребна е мулти виза за САД
o За реализација на ова патување потребен е минимум од 20 патници.
o Факултативни екскурзии се организирани со водич од бродската компанија со коментар на англиски јазик.
o Качувањето на бродот започнува три часа пред предвиденото време на поаѓање.
o Проширениот полн пансион на бродот вклучува појадок, ручек ( шведска маса ) и вечера ( сет мени ), како и меѓуоброци.
o Кафе, чај, вода и сокови од апарат кои се дел од шведската маса за појадок и ручек – не се плаќаат.
o За гала вечерите се очекува прикладна – свечена облека. За мажите задолжително е сако, се препорачува одело.
o За резервација на овој аранжман потребна е уплата од 50%
o За целосна уплата до 20.10.2019 попуст 100 еур
o Целосна уплата до 45 дена пред патувањето
o Организаторот на патувањето го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цените
на превоз, девизниот курс и слично, како и да го откаже патувањето доколку не е исполнет минималниот број на
патници предвиден со оваа програма.
o Организаторот го гарантира типот (видот на кабината на бродот – балконска кабина) но, не и позоцијата на кабините
на бродот (број на палуба, преден или заден дел од бродот).
o Во случај на одбивање од страна на Американската амбасада за виза, уплатениот депозит од 50% не се враќа.
o Се препорачува на патниците патничкото осигурување да го дополнат и со осигурување од откажување на патувањето
поради болест и слично бидејќи краен рок за откажување на патувањето е 70 дена пред почетокот на патувањето со 50%
пенали. За откажување на патувањто 70 дена или помалку пред почетокот на патувањето се наплаќа 100% пенали.
o За ова патување важат општите услови на патување на СКТМ
o Цените се изразени во евра, уплата исклучиво во денари 1 Еур = 62 Мкд