Сотка Ѓеоргиески бр.25 048 419 418 075 259 000 infotursprilep@gmail.com

ПАРИЗ


3 ноќи/4 дена

18.03 – 21.03.2022

30.690 ден./495 eur по лице

Истражете ги скриените тесни патеки и откријте го Париз во пролет. Можете да го доживеете најубавиот град на светот во ритам што ви овозможува да уживате и да земете се што има да понуди. Откријте скриени богатства и уживајте во Париз.

Париз, сместен на реката Сена, е главен и најголем град во Франција. Тој е еден од најпознатите и најатрактивните градови во светот и се смета за еден од најубавите и најромантичните градови, толку многу што е наречен Град на љубовта. Париз нуди историски знаменитости, споменици, пријатна атмосфера, прекрасни кафулиња, паркови и музеи за да го задоволат секој патник. Голем дел од овој град на светлината, вклучувајќи ја и реката Сена, е светско наследство на УНЕСКО. Градот е дом на некои од најголемите историски градби во светот, како што се Le Tour Eiffel, Notre Dâme, Sacre Coeur, L´Arc de Triomphe, Palace of Versailles, the Moulin Rouge or the Hotel des Invalides.

Списокот на работи што треба да ги видите во овој град нема крај, но не треба да се пропушти Лувр, еден од најдобрите музеи во светот на уметноста и културата. Париз останува огромно влијателен во областа на уметноста и дизајнот и е дом на некои од најимпресивните модерни градби како што се La Défense, the Centre Pompidou, Institut du Monde Arabe или Stade de France. Париз е град со  исконска убавина и е неверојатна и фасцинантна дестинација. Со својата историја и архитектонско наследство, Париз е градот кој секој сака да го види.

Програма

Ден 1

06:40 Полетување од Ародром Скопје до Аеродром Париз Beauvais (2ч55мин)

09:45 Пристигнување на Париз Beauvais Аеродром и трансфер до хотел со шатл автобус и метро.

11:10 Чек ин во хотел

12:00 Слободно време за разглед на Париз според програмата на агенцијата.

Ден 2

07:00-10:00ч Појадок

10:30ч. Слободно време за разглед на Париз според програмата на агенцијата.

Ден 3

07:00-10:00ч Појадок

10:30ч. Слободно време за разглед на Париз според програмата на агенцијата.

Ден 4 

06:00 Појадок

07:00 Трансфер до Париз Beauvais Аеродром

10:20 Полетување од Париз Beauvais Аеродром до Аеродром Скопје

13:30 Пристигнување на Аеродром Скопје

Работи кои вредат да се видат

Париз со велосипед

Искористете го моментот, живејте ја културата и животот на градот со велосипедската тура во Париз. Возете на две тркала и откријте ги сите тајни премини од Arène de Lutèce до пирамидата Лувр. Без разлика колку е краток или долг вашиот престој, нема подобар начин да го доживеете Градот на светлината освен на велосипед.

Забелешка: Контактирајте со нас за велосипедските тури и повеќе детали.

Дизниленд Парк

Пренесете се во свет кој ја инспирира имагинацијата, каде чудото и маѓепсаноста го исполнуваат воздухот во текот на целата година. Магично време е!

Времетраење: цел ден

Забелешка: контактирајте со нас за да ги прескокнете гужвите на билетарниците

Версајскиот дворец и градините

Откривајќи пет века историја, ставена на листата во последните 30 години како светско наследство на УНЕСКО, палатата Версај е едно од најпосетуваните културни места во светот денес.

Времетраење: 4 часа

Забелешка: контактирајте со нас за да ги прескокнете гужвите на билетарниците

Крстарење со брод на Сена

Не го поминувајте вашиот одмор чекајќи наоколу. Погледнете ги прекрасните знаменитости на Париз, од Ајфеловата кула до катедралата Нотр Дам од вода… Лизгајќи од еден мост до друг со разглед на најдобрите споменици, уживајте во едночасовна релаксација во срцето на раздвижениот Париз.

Музеј Лувр

Лувр е најголемиот музеј во светот и во него се наоѓа една од најимпресивните уметнички збирки во историјата. Прекрасната палата и музеј во барокен стил – LeMusée du Louvre на француски – се наоѓаат покрај бреговите на реката Сена во Париз. Таа е една од најголемите туристички атракции во градот.

Времетраење: 2 – 3 часа

Забелешка: контактирајте со нас за да ги прескокнете гужвите на билетарниците

Ајфелова Кула

Тоа е симбол на Франција и Париз со децении и е едно од најпрепознатливите знаменитости во светот. Качете се на врвот и уживајте во прекрасниот поглед на Париз.

Посетете ја платформата за набљудување Montparnasse    

Сакате да видите сè во Париз од едно место? Барате неверојатен панорамски поглед со поглед на Ајфеловата кула и сите други споменици во Париз? Лоциран точно во центарот на градот, палубата за панорамско набљудување на кулата Montparnasse ви дава уникатен поглед од кој ви се одзема здивот дење или ноќе.

Времетраење: 2 – 3 часа

Забелешка: контактирајте со нас за да ги прескокнете гужвите на билетарниците

Мулен Руж    

Не ја пропуштајте можноста да споделите незаборавна вечер со вашето семејство, пријатели или сакана личност. Резервирајте однапред за да видите едно од најпознатите светски кабаре шоуа во Мулен Руж.

Времетраење: 2,5 часа

Забелешка: контактирајте со нас за да ги прескокнете гужвите на билетарниците

Услови и напомени

Во цената е вклучено:

3 ноќевања со појадок во Хотел со 3*** или 4**** во внимателно одбран кварт во Париз

Аеродромски такси

Повратен авионски билет

Трансфер од аеродром до хотел и од хотел до аеродром

Во цената не е вклучено:    

Туристичка такса од 1,5 еур на ден по лице

Екскурзии и влезници

Патничко осигурување

Локален транспорт: метро или автобуски билети

Забелешки:                 

Пасошот треба да е со важност од минимум 90 дена од моментот на влез во земја од Шенген зоната

Пожелно е секој патник да има валидно патничко осигурување

При резервацијата треба да се плати 30% од вкупниот износ на аранжманот

Плаќањата извршени во денарска противвредност ќе се пресметуваат по курс 1 EUR = 62 МКД

Галерија