Сотка Ѓеоргиески бр.25 048 419 418 075 259 000 infotursprilep@gmail.com

СИЦИЛИЈА – АВИОН – 23 ОКТОМВРИ


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 26.600,00 денари (429 €)

СИЦИЛИЈА е најголемиот остров во Средоземното Море и еден од 20-те региони на Италија. Тој е еден од петте италијански автономни региони и официјално се нарекува Регион Сицилијана и нејзин главен град е Палермо. Сицилија е во центарот на Средоземно Море, јужно од италијанскиот полуостров во континентална Европа, од кој е одвоена со тесниот теснец Месина. Нејзиното најистакнато обележје е Етна, еден од највисоките активни вулкани во Европа и светот, моментално висок 3.357 m. Островот има типична медитеранска клима и е познат по своите катедрали, лозја, плажи и неверојатна архитектура. Операта во Палермо и барокните цркви на УНЕСКО во Ното и Модика се светски познати сицилијански архитектонски знаменитости, заедно со грчките храмови на долината на храмовите лоцирани во Агриџенто…Од 1860 година, Сицилија е официјален дел од Италија. Прво, островот беше споен со Кралството Сардинија, а подоцна Кралството Сардинија се спои со Кралството Италија. Од 1946 година, Сицилија е автономен остров во рамките на Италија. 

Ценовник

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 26.600,00 денари (429 €)

Програма

1 ДЕН (сабота – 22.10.’22) : БИТОЛА – ТИРАНА Состанок на групата на Градската Автобуска Станица во 04.30 часот…поаѓање за Албанија (Тирана – аеродром) во 05.00 часот. Патот води преку г.п. Охрид, Струга, Елбасан…пристигнување на аеродром Тирана околу 10.30 часот. Лет за Катаниа со WIZZ Air во 13.00 часот. Пристигнување во Катанија во 14.40 часот. Трансфер до хотел и сместување. Слободно попладне. Ноќевање.

2 ДЕН (недела – 23.10.’22) : САН АЛЕСИО – ПАЛЕРМО Појадок. По појадокот – факултативен излет за главниот град на овој прекрасен остров – Палермо…Откријте ги историските споменици на Палермо и научете ја фасцинантната историја на градот, од неговото раѓање под Феникијците преку Римската Република и Византиската империја до денес…Талкајте по кривулестите улици на Политеама за да ги видите легендарните градби како што се Teatro Politeama и Teatro Massimo, една од најголемите оперски куќи во Европа. Дознајте за арапско-норманската ера и религиозните обреди на места како што е Capela Palatina (Палатинска капела) од 12.век во Palazzo Reale, воодушевувајте се на прекрасната фасада на катедралата во Палермо, која се карактеризира со различни архитектонски стилови, од готската до раната ренесанса и барокот. Дознајте повеќе за скриените богатства на историскиот центар и слушнете неверојатни приказни кои ве водат на патување низ времето…посета на Porta Felice (XVI век), Fontana Pretoria (XVI век), Quatro Canti (XVI век), piazza Belinni, црквата Santa Maria – Мраморна (XII век), Teatro Massimo (XIX век), Palazzo  dei Normanni, Catedrale di Palermo…слободно време за индивидуален разглед на градот. Враќање во хотел во раните вечерни часови. Ноќевање.

3 ДЕН (понеделник – 24.10.’22) : САН АЛЕСИО – СИРАКУЗА – ТАОРМИНА Појадок. По појадокот – заминување (факултативно) за Сиракуза – еден од најважните градови на Античките Грци…посета на Амфитеатарот (V век п.н.е.), природниот феномен Увото на Дионис, Изворот Arethusa, Piazza Duomo, фонтаната Diana, Градската Палата…слободно време за индивидуален разглед на стариот град, сместен на малиот остров Ortigia…поаѓање за Таормина, едно од најпознатите туристички места на Сицилија и Италија…порта Месина, Порта Катанија, старите зидини кои се од 15. век, изградени од Арагонците… Место привлечно за познати личности, глумци како Клерк Гејбл, Ингрид Бергман и др. Враќање во хотелот во вечерните часови. Ноќевање.

4 ДЕН (вторник – 25.10.’22) : САН АЛЕСИО – КАТАНИЈА – ЕТНА – БИТОЛА Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот и заминување за Катанија…погледнете ја другата страна на Сицилија додека ја откривате природната убавина на Катанија на оваа пешачка тура…обиколка на замокот Урсино, прошетка по плоштадите, откривајки ги познатите места…Прошетајте низ центарот на градот со вашиот локален водич кој ќе ве фасцинира со историјата на истиот. Погледнете ги спомениците изградени пред неколку векови кои стојат до ден-денес. Многу од структурите на кои ќе бидете сведоци датираат од грчката колонизација на градот во 8 век п.н.е. Уживајте во оваа тура и видете ги следните знаменитости : плоштадот Duomo, Pecheria, Castello Ursino, плоштадот San Francesko, Театaрот Greco, плоштадот Dante, Via Gesuiti, scalinata Alesi, плоштадот Universita, плоштадот Vincenco Bellini, плоштадот San Placido…факултативна посета на Етна – единствениот жив вулкан во Европа…восхитувајте се на убавината и чудото на највисокиот активен вулкан во Европа, на 1980 м.н.в. Враќање во Катанија. Слободно време до времето за поаѓање на аеродром. Трансфер до аеродромот во 19.00 часот. Лет за Тирана во 22.00 часот. Пристигнување во Тирана во 23.15 часот…патувањето продолжува кон Македонија…пристигнување во Битола во раните утрински часови, наредниот ден.

Услови и напомени

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА :

–          Трансфер (минибус или автобус) на релација Битола – Тирана (аеродром) – Битола;

–          авиобилет на релација Тирана – Катанија – Тирана (WIZZ AIR);

–          Аеродромски такси

–          Рачен багаж (1 торба или куфер со димензии 42х32х25 см.);

–          трансфер Катанија (аеродром) – хотел – Катанија (аеродром);

–          3 НП во хотел со 3* (Сан Алесио или Џардини Наксос);

–          посета на Таормина;

–          Посета на Катанија

–          организација, водство и реализација на аранжманот;

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА :

–          Факултативните излети и посети, влезниците при посета на културно-историските споменици;

–          патничкото осигурување

–          ЦЕНИ за ФАКУЛТАТИВАТА :

–          факултативната посета на Палермо (трансфер + локален водич) – 60 € по лице;

–          факултатвната посета на Сиракуза (трансфер + локален водич) – 40 € по лице;

–          факултатвната посета на вулканот Етна – 25 € по лице; Пријавување и уплати за факултативните излети – во агенција, со самата резервација на аранжманот;

НАПОМЕНА :

–          За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 17 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање;

–          Цената на аранжманот зависи од моменталната расположливост на местата во авионот;

–          Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата;

Со оваа програма важат Општите услови на СКТМ.