Сотка Ѓеоргиески бр.25 048 419 418 075 259 000 infotursprilep@gmail.com

Скадарско Езеро – 8 Септември


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 249 евра (15.440 денари)

(плаќање во денарска противвредност)

 (07.09.2022 – 11.09.2022)

Скриената тајна на Црна Гора (Бар и Улцињ)

Велат дека меѓу жителите на Скадарското Езеро важи правилото: детето прво ќе го научиш да плива па дури потоа да оди. И уште една мала шала останува како дилема: како водата од езерото истекува во морето ако е тоа многу пониско од него… За овие и за многу други легенди во нашето патување кое ќе не` однесе до едиствениот црногорски град Бар кој има излез на два брега-морски и езерски,до гусарското гнездо во Улцињ на југот од Јадранот и до над 2000 години старото маслиново дрво под кое се смирувале завојуваните војски а клетвата го стигнувала секој кој ќе се обидел да го исече…

Ценовник

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 249 евра (15.440 денари)

(плаќање во денарска противвредност)

Програма

07.09.2022 (среда)

22:00 часот заминување на групата од Кавадарци и во 23:30 часот од Скопје кон Црна Гора со туристички автобус. Ноќно патување преку Косово и Албанија со попатни паузи за одмор.

Прв ден: 08.09.2022 (четврток)

Пристигнување во Бар во утринските часови. Сместување на групата во хотел „Princess” 4**** (https://www.hotelprincess.me). Хотелот се наоѓа на најатрактивниот дел на Бар покрај шеталиштето, на самиот морски брег. Слободно време за индивидуални активности и користење на содржините во хотелот кој поседува wellness и spa центар и надворешен базен. Во попладневните часови заминуваме на организиран разглед на стариот град Бар со локален туристички водич. Тоа е единствениот стар град на црногорското приморје кој не е на морскиот брег и не е „жив“ град, а во истовреме претставува вистински археолошки музеј под отворено небо. Се качуваме по старата калдрма до самиот влез, до главната порта каде времето запира и од каде започнува историјата испреплетена во објектите од византискиот и венецијанскиот период како и од турското царство. Градот со историја подолга од 2500 години веќе одамна не е населен, поплочените патеки се обраснати со трева а остатоците од старите градби обвиени со бршлен. Тука ќе прошетаме низ бескрајно тесните улички и ќе се фотографираме пред зачуваните фрески и рељефи. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

Втор ден: 09.09.2022 (петок)

Појадок. Со локален туристички водич се упатуваме на организиран излет кон најголемото езеро на Балканот-Скадарското Езеро. Првото одредиште е малото рибарско село Вирпазар кое лежи на местото каде се спојуваат реките Црмница и Ораховштица и се вливаат во Скадарското Езеро. Кратка пауза за прошетка низ селото кое е прочуено по одгледувањето на виновата лоза и маслинките, а го карактеризираат куќите со автентична архитектура и камените мостови. Потоа се качуваме на брод и започнува нашата нова авантура-разгледување на пределот околу Скадарското Езеро кое е дел од истоимениот Национален парк, еден од најголемите во Европа. Мештаните велат дека туристите мораат да го доживеат ова за можат да поверуваат дека такви природни убавини навистина постојат. Се упатуваме кон најдлабокото место на езерото, островот Грмозур, или како што уште го нарекуваат Црногорскиот Алкатраз, бидејќи тука во XIX век старата турска тврдина била претворена во затвор. Всушност, тоа бил првиот организиран затвор на овие простори кој имал свој правилник-тука на пример стражарите, затворениците и послугата морале да бидат непливачи, а во случај на бегство на некој затвореник, одговорниот стражар морал да продолжи да ја одлежува неговата казна затвор. Многу убавини крие ова езеро, а ние ја продолжуваме пловидбата во хармонија со флората и фауната-езерото е дом на над 280 видови птици од кои далматинскиот пеликан и црниот ибис освен тука не се наоѓаат на ниедно друго место на европската територија, како и на околу 48 видови риби од кои 15 се ендемски видови. Чудесно убавата природа е надополнета со цветовите на водените лотоси кои посебно ќе не` воодушеват. Доколку дозволат временските услови ќе направиме пауза за плажа, а потоа се враќаме назад кон селото Вирпазар, а од таму во хотелот во Бар. Вечера. Ноќевање.

 Трети ден: 10.09.2022 (сабота)

Појадок. Со локален туристички водич се упатуваме кон Улцињ. Попатно го посетуваме Споменикот на природата „Старата маслинка“ која вегетира повеќе од 2000 години и е заштитен знак на градот Бар. Продолжуваме кон стариот град Улцињ опколен со киклопски ѕидини кој ги чува тајните на минатото. Меѓу неколкуте плоштади најинтересен е Плоштадот на робовите каде гусарите некогаш ги продавале робовите, а една од приказните е и дека славниот шпански писател Miguel de Servantes наводно во својата младост бил роб на тамошните гусари, а неговиот татко морал да го продаде целиот свој имот за да го ослободи својот син. Исто така се верува дека своето познато дело Дон Кихот го напишал токму тука, а на девојката и` го дал името Dulćinea по тогашното име на градот. На Плоштадот на робовите се наоѓа и градскиот музеј, мал комплекс кој е составен од три згради: црква-џамија од 14. век во која се наоѓаат бројни археолошки остатоци, кулата Balšića од 12. век која се користи за уметнички изложби и во третата зграда се наоѓа етнографска колекција. Западниот дел од градот крие величествени градби кои биле резиденција на црногорските владетели, а палатата Венеција припаѓала на градските гувернери. Слободно време за индивидуални прошетки. Во попладневните часови враќање во хотелот во Бар. Слободно време за индивидуални активности. Вечера. Ноќевање.

Четврти ден: 11.09.2022 (недела)

Појадок. Се одјавуваме од хотелот и во договореното време тргнување кон Македонија. Пристигнување во раните утрински часови.

Услови и напомени

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

 – Превоз со туристички автобус

– Три ноќевања со појадок и вечера во хотел „Princess” 4**** во Бар

– Користење на базенот на хотелот

– Организиран разглед на стариот град Бар со вклучена влезница

– Пловидба со брод по Скадарското Езеро

– Организирана посета на старата маслинка-споменик на природата со вклучена влезница

– Организиран разглед на градот Улцињ со вклучена влезница во Градскиот Музеј

– Локален туристички водич за сите излети вклучени во програмата

– Организација нааранжманот и лиценциран туристички придружник на патувањето

 Во цената на аранжманот не се вклучени следните услуги:

 – Доплата за еднокреветна соба – 90 евра (за трите вечери)

– Туристичка такса…1.50 евра по лице на ден (се плаќа во агенцијата)

– Патничко осигурување

 За реализација на аранжманот потребни се минимум 35 патници