Сотка Ѓеоргиески бр.25 048 419 418 075 259 000 infotursprilep@gmail.com

Рим 14 март


Авион/ 4 дена/ 3 ноќевања

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  449 евра (27.850 денари)

Сите патишта водат кон РИМ

Програма

14 Март (Четврток) СКОПЈЕ – РИМ

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 11:45 часот. Полетување за Рим во 13:20 и слетување во 15:05 часот. Трансфер до хотелот и сместување. Прошетка до Шпанските скали познати како “дневна соба на градот” со посета на Плоштадот на Народот. Прошетката продолжува до Фонтаната Ди Треви со легендата за фрлање паричка за повторно враќање во Рим. Слободно време за уживање, да се почувствува атмосферата на кафулињата со “вистинско” италијанско кафе. Ноќевање.

15 Март (Петок) ВАТИКАН

Појадок. Факултативна посета на Ватикан: Ватиканските музеи со восхитувачките колекции на слики, скулптури, стари мапи и таписерии, незаобиколната Систинска капела чиј свод е украсен од Микеланџело со уникатни ремек дела и најголемата Црква на светот Св. Петар… Попладневна прошетка преку мостовите на Тибар покрај Палатата на Правдата и Тврдината Сан Ангело, до Плоштадот на уметниците со прекрасните фонтани – Плоштадот Навона. Препорачуваме вечера во боемскиот кварт Трастевере во национален ресторан – траториа, со мени од италијанската кујна. Ноќевање.

16 Март (Сабота) РИМ – ТИВОЛИ

Појадок. Факултативна посета на паркот Тиволи со прекрасната Вила Д’Есте. Ренесансната палата е единствена по своите илјада фонтани, а најубавите од нив имитираат звуци на птици и музички инструменти. Попладневна прошетка низ центарот на Рим и уживање во убавините на градот: Плоштадот Венеција со прекрасниот Плоштад Кампидољо, Црквата Св. Петар во ланци со статуата Мојсие – познатото дело на Микеланџело, Колосеумот, Римскиот Форум, Пантеон, Плоштадот Кампо де Фиори… Ноќевање.

17 Март (Недела) РИМ – СКОПЈЕ

Појадок. Слободно време за шопинг по познатата улица Виа Дел Корсо во Рим. Трансфер до аеродромот во Рим. Полетување за Скопје во 15:45 и слетување во 17:30 часот.

Ценовник

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  449 евра (27.850 денари)

Услови и напомени

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Авионски превоз на релација Скопје-Рим-Скопје со вклучени аеродромски такси
 • Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40х30х20cm до 10kg)
 • Трансфери во Рим од Аеродромот до Хотелот и обратно
 • Сместување во Хотел Best Western Astrid 3* во Рим https://www.hotelastrid.com/en/ на база 3 ноќевања со појадок
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Доплата за уште 1 торба/куфер за рачен багаж со димензии 55х40х23cm (со максимум 10kg)
 • Доплата за куфер за чекирање со максимум 20kg
 • Туристичка такса 6 евра на ден (се плаќа во хотелот на рецепција)
 • Факултативни излети: Посета на Ватикан со вклучена влезница 60 евра, Тиволи 60 евра
 • Организирана дводневна пешачка прошетка низ центарот на Рим 20 евра
 • Факултативна вечера во ресторан
 • Влезници во музеите и културно историските споменици
 • Kарти за локален превоз (метро)
 • Патничко – здравствено осигурување

НАПОМЕНИ: За реализација на аранжманот потребен е минимум од 15 патници

За овој аранжман важат Опшите услови за патување на СКТМ

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари

Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето