Сотка Ѓеоргиески бр.25 048 419 418 075 259 000 infotursprilep@gmail.com

ЗАГРЕБ – ЉУБЉАНА – БЛЕД


Промо цена: 199 еу за резервации со целосна уплата до 10.02.2024
Редовна цена: 219 еу

ЗАГРЕБ – ЉУБЉАНА – БЛЕД

Програма

Прв ден 07.03.2024

Планирано поаѓање во 15 и 30 часот од Битола, преку граничен премин Табановце. Попатно собирање на патници од Прилеп, Росоман, Велес, Скопје и Куманово. Патувањето е со попатни паузи и царински формалности.

Втор ден 08.03.2024

Пристигнување во главниот град на Р.Хрватска – Загреб во предпладневните часови. Загреб е модерен град со сите обележја што треба да ги има една метропола. Австро-унгарскиот стил во којшто е дизајниран градот, заедно со плоштадот којшто претставува вистински центар, го прават привлечен за најразлични видови забава за сечиј вкус, од кафе-ресторани до продавници со познати светски брендови. Загреб – главниот град на Република Хрватска e воедно и град со богата историја и голем број на туристички места вредни да се посетат. По пристигнувањето започнуваме со разглед на градот со локален водич (Плоштадот Бан Јелачич, катедралата на Пресвета Богородица, Владата, Црквата Св. Марк, Градското собрание…).По разгледите сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Трет ден 09.03.2024

Појадок. Факултативна посета на Љубњана и Блед. Главниот град на Р.Словрнија – Љубљана е прогласена за најдобра зелена престолнина во Европа и има доста да понуди на туристите. Историја, уметност, вкусна храна и прекрасно старо гратско јадро. Сместен покрај бреговите на реката Љубљаница, Љубљана е град кој беспрекорно ја спојува историјата со модерноста. Додека талкате низ неговите улици, ќе најдете таписерија од архитектонски чуда, културни богатства и чувство на заедница што ја доловува суштината на овој волшебен град.  Следува разглед на градот со локален водич. Плоштадот Прешерен, именуван по најголемиот словенечки поет, Франце Прешерн, е раздвижен центар опкружен со иконски знаменитости. Тројниот мост, уникатно архитектонско чудо дизајнирано од Јоже Плечник, беспрекорно го поврзува стариот град со модерниот дел од градот. Овој простор зрачи со чувство на живост и е место за собирање на локалното население и посетителите. Мостот Змеј, украсен со четири скулптури на змејови, е повеќе од само премин преку реката; тоа е симбол на духот на Љубљана. Според легендата, Џејсон и Аргонаутите го победиле змејот токму на ова место, означувајќи ја основата на градот. Мостот ја доловува имагинацијата, поврзувајќи го минатото со сегашноста. По разгледите се упатуваме према Блед, место каде времето се чини дека застанува. Блескав скапоцен камен покрај Јулијанските Алпи.

Езерото Блед, како огледало што го рефлектира небото, е повеќе од обична водена површина. Тоа е лулка на митови и легенди кои се шепотат низ генерации.

Легендата за потонато ѕвоно: Една таква приказна зборува за млада вдовица која живеела на островот Блед. Откако го изгубила сопругот, таа нарачала да се донесе прекрасно ѕвоно за црквата на островот. Меѓутоа, се случила трагедија кога бродот со ѕвоното се превртел во жестока бура. Како резултат на тоа, вдовицата, со скршено срце, се фрлила во водите. До денес, слабиот звук на ѕвончето наводно може да се слушне од длабочините на езерото Блед во текот на мирните ноќи, меланхоличен потсетник на минатото…. Бледското езеро-едно од најпосетуваните туристички дестинации во Словенија. Слободно време за прошетки во прекрасната природа. Можност за возење со чамец до единствениот остров во Словенија на Бледското езеро, посета на црквата Успение на Богородица каде посетителите често одзвонуваатсо камбаната за среќа и исполнување на желби.

Откако убаво ќе се прошетаме во договор со водичот се враќаме во Загреб. Пристигнување во вечерните часови. Ноќевање.

Четврти ден 10.03.2024

Појадок. Одјавување од хотелот.  Прошетки низ центарот на Загерб. Во договорено време поаѓање за Македонија. Попатни паузи и царински формалности. Пристигнување во вечерните часови во Македонија.

Ценовник

Промо цена: 199 еу за резервации со целосна уплата до 10.02.2024
Редовна цена: 219 еу

Услови и напомени

Во цената е вклучено:

Превоз со високотуристички автобус (Битола, Прилеп, Росоман, Велес, Скопје и Куманово)
2 ноќевања со појадок во хотел 4* во Загреб
Туристички пратител за време на целото патување
Разгледи со лиценциран локален водич

Во цената не е вклучено:

Факултативна посета на Љубљана и Блед – 70 еу
Туристичка такса 3 еу по ден по лице

*Цената е дадена по лице во соба 1/2 или 1/3
*доплата за еднокреветна соба 1/1 – 90 еу

Важно

  • За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање.
  • Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
  • Патувањето мора да биде со валиден пасош. За патување на територијата на ЕУ пасошот не смее да има помалку од 3 месеци пред истекување.
  • Доколку дојде до непредвидена „виша сила“ за нереализирање на патувањето, поради ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди, уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот.
  • Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување.

НАПОМЕНИ ЗА РАСПОРЕД НА СЕДЕЊЕ ВО АВТОБУС:

Со потпишување на договорот за патување, патникот е должен да го прифати местото во автобус кое ќе му го додели агенцијата. Дополнителни промени не е можни. Агенцијата го прави распоредот на седење, земајќи ги во предвид постарите лица, семејствата со мали деца, трудници, како и периодот на уплатата. Ако патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот).

  • Земете предвид дека поради државни или верски празници на одредена дестинација на одредени локалитети или трговски центри, продавници и ресторани, музеи можно е да не работат, па постои можност да се смени редоследот на одредени содржини во програмата.
  • Сатниците на поаѓање се дефинираат два дена пред започнување на аранжманот, при што секој патник што има направено резервација телефонски ќе биде известен за поаѓањето од страна на Агенцијата.
8ми МАРТ