Сотка Ѓеоргиески бр.25 048 419 418 075 259 000 infotursprilep@gmail.com

Америка и Кариби 2023


 

Категорија

Америка и Кариби 2023

CRUISE ITINERARY 

Day Date Port Arrival Departure
Sun 7/5/2023 Miami, United States 17:00
Mon 8/5/2023 Ocean Cay MSC Marine Reserve,Bahamas 07:00 16:00
Tue 9/5/2023 Day at sea
Wed 10/5/2023 Ocho Rios, Jamaica 08:00 16:00
Thu 11/5/2023 George Town, Cayman Islands 07:00 15:00
Fri 12/5/2023 Cozumel, Mexico 10:00 18:00
Sat 13/5/2023 Day at sea
Sun 14/5/2023 Miami, United States 07:00

Програма

1. ден (30.04.2023)

Скопје – Истанбул – Њујорк

 

Состанок на патниците на аеродромот во Скопје во 06:40 часот. Полетување за Истанбул во 08:40 (лет ТК 1004). Оброк во авион. Слетување во Истанбул во 11:15. Полетување за Њујорк во 18:40 (лет ТК 11). Оброци во авион. Слетување во Њујорк во 22:25 часот. По завршувањето на пасошките формалности, организиран трансфер до хотелот кој се наоѓа на Менхетн. Сместување во хотелот, ноќевање.

 

2-4  ден (30.04-03.05.2023)

ЊУЈОРК

 

Њујорк е држава во североисточниот дел на САД и е 27-најобемна, четвртата најнаселена и седмa најгусто населенa држава на САД.

Во принцип, Њујорк има влажна континентална клима. Времето во Њујорк е под силно влијание од страна на две континентални воздушни маси: топла и влажна од југозапад и ладна и сува од северозапад.

Њујорк е поделен на 62 окрузи и  пет области, секоја ограничена со округ од кој најпознати се Kings County (Brooklyn), Queens County (Queens), New York County (Manhattan), Bronx County (the Bronx), Staten Island…

Со 800 јазици, Њујорк е најстариот град во светот со јазична разлика.

Погледот од Empire State Building опфаќа пет држави. Има поглед на многу познати знаменитости во Њујорк како Бруклинскиот мост, Тајмс Сквер, Статуата на слободата, Хадсон и Ист Ривер, и многу повеќе. Не е ни чудо зошто ова е едно од најдобрите места за посета во Њујорк.

Статуата на слободата е светилник во Њујорк која е подарок од народот на Франција.

Посетителите во Централ Парк можат да пешачат, да возат велосипеди, да играат шах, да лизгаат на мраз , па дури и да ловат риби.

Тајмс Сквер кој се наоѓа во Мидтаун Менхетен во пресекот на Бродвеј и Седмата авенија, често се нарекува како крстопат на светот. Полн со светла и билборди, исто така, служи како центар на Окружниот театар.

Бруклинскиот мост – Прошетка на покачена пешачка патека. Уживајте во извонреден поглед на хоризонтот, додека сте таму. Милиони луѓе го посетуваат Бруклинскиот мост секоја година само за да се види сјајот од реката под Менхетн во облакодерите.

Слободни денови за индивидуални активности. Можност за организирање на факултативни излети.

 

5. ден (04.05.2023)

ЊУЈОРК – МАЈАМИ

Одјавување од хотелот. Трансфер до аеродром. Лет за Форт Лодердејл (Мајами). По слетувањето, трансфер до хотелот во Мајами. Сместување во хотелот. Ноќевање.

 

6 – 8. ден (04-07.05.2023)

МАЈАМИ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мајами е пристанишен град во југоисточниот дел на државата на САД, Флорида и нејзиниот  Атлантски брег.  Мајами го има најголемото пристаниште во светот.

Центарот на Мајами има најголема концентрација на меѓународни банки во САД.

Градот е исто така еден од главните земјоделски региони, за производство на домати, авокадо, манго и грав.

Мајами Бич е дом на најголемата колекција на Арт Деко архитектура во светот.

Мајами има повеќе од 800 паркови и е единствениот град на САД, опкружен со два национални паркови: Национален парк “Biscayne” и Националниот парк “Everglades”.

Иако тоj е најдобро познат по своите прекрасни бели песочни плажи, наспроти тоа можете да најдете еден од најголемите скијачки клубови во Мајами Бич.

Според метеоролошката историја на Мајами, само еднаш паметат снег во овие краишта.

Мајами Бич е еден од ретките вештачки острови во САД. Тоj некогаш бил празен простор со кокосови насади.  Години наназад, повеќето луѓе никогаш не би претпоставиле дека тоа сега ќе биде популарна туристичка дестинација каква што е денес.

Музејот “Vizcaya”  го нарекува Мајами Бич дом. Тој има исклучителна колекција на орхидеи и поседува дела стари повеќе од  2.000 години. Повеќе од 170.000 посетители доаѓаат во Музејот “Vizcaya” секоја година.

Мајами има тропска монсунска клима со топли и влажни лета и кратки и топли зими.

Слободни денови за индивидуални активности. Можност за организирање на факултативни разгледи.

 

8. ден (07.05.2023)

 МАЈАМИ – КРСТАРЕЊЕ

 

Одјавување од хотелот во претпладневните часови. Трансфер до пристаништето во Мајами. Почнување на процедурата за чекирање на бродот.

Почеток на крстарењето.

 

9. ден (08.05.2023)

OCEAN CAY, БАХАМИ

 

OCEAN CAY MSC MARINE RESORT (BAHAMAS)

Ден за уживање во убавините и содржините на приватниот остров на компанијата со која пловиме MSC Cruises. Островот е дел од Бахамските острови.

10. ден (09.05.2023)

ПЛОВИДБА

 

 

Слободен ден за уживање во содржините на бродот.

 

 

11. ден (10.05.2023)

ОЧО РИОС, ЈАМАЈКА

 

 

 

Ocho Rios е град во парохијата на Портланд на северниот брег на Јамајка. Само надвор од градот, патници и жители можат да го посетат паркот на Колумбо, каде што наводно Колумбо прв дошол на земјата и да се видат поморски артефакти и шпански колонијални згради.

Ocho Rios е познат по својата тропска клима, со влажна сезона од мај до ноември, а сувата сезона од декември до април.

Оcho Rios e познат по тоа што може да се најде широк спектар на накит и скапоцени камења.

Најпопуларната туристичка атракција на Ocho Rios се “Dunn’s River водопадите.

600-метарскиот водопад им овозможува на посетителите да пливаат под водопадот, да се релаксираат во чистата вода и да се качат на “водените скали” кои се наоѓаат од страната на водопадите.

Родното место и гробот на Боб Марли кој се наоѓа во ридовите над Ocho Rios се исто така отворени и достапни секојдневно за јавноста. Препорачуваме плажа Bamboo beach club која се резервира на самиот брод и чини околу 29 УСД.

 

12. ден (11.05.2023)

ЏОРЏ ТАУН, КАЈМАНСКИ ОСТРОВИ

 

George Town е град кој се наоѓа на најголемиот Кајмански остров од групата Кајмански Острови. Тој служи како главен град на Кајмански Острови.

George Town е популарна порта за повик за Карибите.

Националниот музеј “Grand Cayman” во Џорџ Таун прикажува широк спектар на артефакти, самата зграда е артефакт бидејќи е најстарата зграда во Џорџ Таун.

“Seven Mile Beach” е најпопуларната плажа со бел песок.

Плажа ”Boatswain” порано позната како фарма на желките претставува морски парк. Таа е дом на повеќе од 16 000 желки. Одреден дел претставува лагуна каде што посетителите можат да пливаат со желките и други морски животни.

Препорачуваме: Прошетка низ Џорџтаун околу 2 часа, потоа плажа – Royal Palms Beach club на 7 miles beach (10 УСД превоз во двата смера, влезница на плажата 2,5 УСД).

13. ден (12.05.2023)

КОЗУМЕЛ, МЕКСИКО

Cozumel е карипски остров надвор од полуостровот Јукатан во југоисточниот дел на Мексико.

Cozumel е остров богат со историја, култура, забава и природна убавина.

Cozumel има неверојатно бистра вода со видливост од 100-200m.

Повеќето посетители патуваат во Cozumel поради нуркање која е една од главните атракции и да го видат прекрасниот подморски свет . Главни атракции се гребените.

Cozumel се одликува со тропска клима.

Централниот дел на островот претставува џунгла со голем број на диви животни.

Препорака: Прошетка од околу 2 часа низ градот, потоа плажа. За љубителите на нуркањето ја препорачуваме Tortuga Beach (превоз до плажата околу 10 УСД во двата смера). За љубителите на песочна плажа и мексиканска храна препорачуваме Mr Sanchos Beach club (55 УСД влез со All inclusive  услуга плус превоз околу 10 УСД во двата смера).

 

14. ден (13.05.2023)

ПЛОВИДБА

 

Слободен ден за уживање во содржините на бродот.
15. ден (14.05.2023)

МАЈАМИ – ИСТАНБУЛ

Завршување на крстарењето, излегување од бродот. Слободен ден до времето предвидено за трансфер до аеродромот. Полетување од Мајами во 20:45 часот. Слетување во Истанбул на 15.05.2023 во 15:25 часот.
16. ден (15.05.2023)

ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ

Полетување за Скопје во 19:00 часот. Слетување на аеродромот во Скопје во 19:30 часот по локално време.

Факултативни излети

МАЈАМИ

МАЈАМИ Разглед  (УСД 130) – Полудневен разглед на Мајами каде што ќе се посетат South Beach (Art Deco District), Downtown, Little Havana, Brickell Ave, Coconut Grove, Vizcaya Palace, Coral Gables, Крстарење со брод по островите со имоти на познати личности.

EVERGLADES  (УСД 110) – Посетете ја најголемата субтропска брана, возете се со глисер по река од трева и мочуришта, видете ја природата и сретнете се со диви животни, алигатори и егзотични птици.

KEY WEST  (УСД 110) – Уживајте во фантастична тура кон рајот. Возење преку 34 острови и 43 мостови до најјужната точка на Северно Американскиот континент. Ќе стигнеме на само 90 милји од Куба.

ЊУЈОРК

ЊУЈОРК целодневен разглед  (УСД 130) – Доживејте го ритамот на градот што никогаш не спие. Central Park, зградата Дакота каде што живеел и бил убиен Џон Ленон, Петтата авенија со хотелот Плаза, кулата Трамп, Тајмс Сквер, зградата Flatiron, Little Italy, Chinatown, Soho, Меморијалниот центар 11ти Септември, Wall Street, поглед кон Статуата на слободата, Brooklyn Bridge…

БРОДВЕЈ  (УСД 120) – Претстава во еден од Бродвејските театри.

 

Ценовник

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО Е ВО ЕВРА ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА

(уплатата е во денарска противвредност по курс 62.00)

Цена на аранжманот

Дата на поаѓање Услуга Цена
30. Април 2023  Според програмата 3.115 €
Доплата за еднокреветна соба  Според програмата 1.571 €
Деца до 18 години  Според програмата 2.551 €
Аеродромски и пристанишни такси  667

Услови и напомени

Цената вклучува:

 • Авионски билети Скопје Истанбул Њујорк Форт Лодердејл Мајами Истанбул Скопје.
 • 4 ноќевања во Њујорк во хотел Riu Plaza New York Times Square 4* на Менхетн, на база  ноќевање со појадок во стандардни двокреветни соби.
 • 3 ноќевања во хотел RIU Plaza Miami Beach 4* на Мајами Бич, на база ноќевање со појадок во стандардни двокреветни соби.
 • Крстарење според програмата, сместување во балконска кабина.
 • На бродот проширен полн пансион ( појадок, ручек, вечера, ужина ), сите забавни програми и анимации, претстави во театар, влез во казино и дискотека, спортски активности, употреба на фитнес, сауни, базени и џакузи, лежалки.
 • Трансфери според програмата.
 • Придружник на групата
 • Трошоци за организација на патувањето.
 • 2 парчиња по 23кг чекиран багаж на сите летови освен на летот Њујорк Форт Лодердејл – 1 парче до 23кг
 • Рачен багаж до 8кг

 

Цената не вклучува:

 • Аеродромски такси – ЕУР 527
 • Пристанишни такси – ЕУР 140
 • Американска мулти виза – УСД 160
 • Второ парче чекиран багаж до 23кг на летот Њујорк Форт Лодердејл – УСД 40
 • Факултативни екскурзии.
 • Лична потрошувачка (алкохолни и друг вид пијалоци кои ќе ги нарачате во барот / ресторанот на бродот); перална; здравствени и козметички третмани; фризерски салон; телефонски повици, патничко – здравствено осигурување.
 • Напојници за бродот ( ЕУР 12 по лице на ден – се плаќаат на бродот).
 • Напојници за возачи и водичи – УСД 20 по лице (се плаќаат во агенција).

 

Важни напомени за крстарењето:

 • За ова патување потребен е важечки биометриски пасош.
 • Потребна е мулти виза за САД.
 • За реализација на ова патување потребен е минимум од 20 патници.
 • Качувањето на бродот започнува три часа пред предвиденото време на поаѓање.
 • Проширениот полн пансион на бродот вклучува појадок, ручек ( шведска маса ) и вечера ( сет мени ), како и меѓуоброци. Кафе, чај, вода и сокови од апарат кои се дел од шведската маса за појадок и ручек – не се плаќаат.
 • За гала вечерите се очекува прикладна – свечена облека. За мажите задолжително е сако, се препорачува одело.
 • За резервација на овој аранжман потребна е уплата од 50%
 • За целосна уплата до 20.10.2022 попуст ЕУР 100
 • Целосна уплата до 45 дена пред патувањето.
 • Организаторот го гарантира типот (видот на кабината на бродот – балконска кабина), но не и позоцијата на кабините на бродот (број на палуба, преден или заден дел од бродот).
 • Во случај на одбивање од страна на Американската амбасада за виза, уплатениот депозит од 50% не се враќа.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цените на превоз, девизниот курс и слично, како и да го откаже патувањето доколку не е исполнет минималниот број на патници предвиден со оваа програма.
 • Се препорачува на патниците патничкото осигурување да го дополнат и со осигурување од откажување на патувањето поради болест и слично бидејќи краен рок за откажување на патувањето е 70 дена пред почетокот на патувањето со 50% пенали. За откажување на патувањто 70 дена или помалку пред почетокот на патувањето се наплаќа 100% пенали.
 • За ова патување важат општите услови на патување на Т. А. Ел Мундо
 • Цените се изразени во евра, уплата исклучиво во денари 1 Еур = 62 Мкд

 

За ова патување е задолжителна вакцинацијата против Ковид-19, целосно завршен циклус на вакцинирање со две дози.

За деца под 11 години не е потребна вакцина.

Признаени вакцини: Biontech Pfizer, Moderna, Astrazeneca, Johnson&Johnson, sinopharm, sinovac.

задолжителен пцр или брз антиген тест.