Сотка Ѓеоргиески бр.25 048 419 418 075 259 000 infotursprilep@gmail.com

Вила Федра – Пефки


Eвија, вториот по големина остров во Грција или трет на источниот Медитеран, се наоѓа на одалеченост од околу 490 км од Скопје. Богатата флора и фауна, поволните климатски услови, долгата сезона, мноштвото убави плажи и термални извори, ја чинат Евиа една од најпопуларните дестинации помеѓу домашното население. Главниот град на островото е Халкида, која во минатото била еден од најразвиените и највлијателните градови во Античка Грција. Ова острово е богато со археолошки наоѓалишта, манастири, традиционални села, како и повеќе хотелски комплекси. Со своите туристички содржини, нуди различни можности за богат одмор и забава. Најпопуларни туристички места на островото се градчињата Пефки, Лимни и Едипсос.

Пефки – најпознатото и најомилено одморалиште за нашите туристи на вториот по големина грчки остров Евиа, се наоѓа на околу 60 километри од Волос (околу 50 километри Волос-Глифа)-(мало пристаниште), фериботско возење (20-30 минути), околу 10 километри од Агиокампос (мало пристаниште на северот на Евиа) – Пефки). Од плажата во Пефки и од рестораните и кафулињата покрај брегот, има прекрасен поглед на островите Скијатос и Скопелос, како и влезот во заливот на Волос. Климата е исклучително пријатна, благодарение на комбинацијата на големи области борова шума и маслинови дрвја, кристално чисто море и исклучително поволна географска положба. Островот е познат по своите бесконечни песочни плажи, културни и историски места, манастири и недопрена природа што овозможуваат безброј можности за уживање и разгледување. Пефки има рибарско пристаниште и изобилува со пријатни ресторани, таверни, кафулиња, многу разни продавници, бутици, златарници, намирници и пазар на риби, каде што можете да купите свежа риба фатена од локалните рибари. Градот ги нуди сите можности за пријатен и убав одмор. Пефки е погоден за млади луѓе, но исто така е одлично место за семеен одмор со прекрасна широка плажа.

ВИЛА ФЕДРА – ПЕФКИ

На само 150м од плажа се наоѓа вила Федра која располага со 1/2 1/3 студија на високо приземје, прв и втор спрат. Секоја соба располага со мини кујна, сопствено купатило, клима (вклучена во цената), тв и тераса.

Ценовник

СМЕНА ПЕРИОД ФЕДРА – ПЕФКИ
1/2 СТД 1/3СТД
1 25.05-01.06 70 промо 80 промо
2 01.06-08.06 80 промо 90 промо
3 08.06-15.06 90 100
4 15.06-22.06 110 120
5 22.06-29.06 130 140
6 29.06-06.07 170 180
7 06.07-13.07 180 190
8 13.07-20.07 190 200
9 20.07-27.07 200 210
10 27.07-03.08 200 210
11 03.08-10.08 200 210
12 10.08-17.08 200 210
13 17.08-24.08 190 200
14 24.08-31.08 180 190
15 31.08-07.09 160 180
16 07.09-14.09 150 160
17 14.09-21.09 130 140
18 21.09-28.09 100 110

ЦЕНИТЕ СЕ ИЗРАЗЕНИ ВО ЕВРА ЗА УПЛАТА ВО ДЕНАРИ (1ЕВРО=62МКД)
Цените се по лице (7 ноќевања со превоз),
трето и четвтро лице гратис сместување во студио,

Услови и напомени

* За патување со сопствен превоз од цената се намалува 20 евра по лице.
Доплата за превоз и траект ( за оние кои имаат гратси сместување)
65 евра за возрасни
45 евра за деца до 12 години

Автобуски превоз, места и сатница на поаѓање:
– Скопје, во 00:30 ч. (паркинг на спортскиот центар “Борис Трајковски”)
– Велес, во 01:00 ч. (бензиска пумпа, мотел Македонија)
– Неготино, во 01:30 ч. (бензиска пумпа “Макпетрол”)
– Смоквица, во 02:00 ч. (бензиска пумпа “BWO петрол”)
– Гевгелија, во 02:30 ч. (бензиска пумпа, граничен премин)

Поаѓање од Грција: – Истиот ден попладне.
– Превозот е со автобус или минибус и е до соодветното место за запирање согласно локалните сообраќајни услови.
– Секој патник има право на превоз на 1 парче багаж и 1 парче рачен багаж.
– Организаторот не гарантира превоз до самиот објект на сместување.
– Патниците самостојно го пренесуваат својот багаж од местото на запирање со објектот на сместување.

Ги замолуваме патниците да бидат на местата за поаѓање 15 минути пред поаѓањето.Поради густиот сообраќај во текот на летната сезона можни се определени доцнења за кои однапред се извинуваме.

Доколку патникот сака да бира седиште за истото се доплаќа 10 евра во правец ( освен седишта 1 и 2)

– За уплатени два едноподруго аранжмани 7+7 одобруваме 10% попуст на вториот аранжман,
Промо цените се со пресметан попуст за рана уплата и не се одбива за патување со сопствен превоз.
– Попустите за рана уплата и 7+7 неможе да се комбираат

*Во студио/апартман е дозволено сместување на лица во согласност со предвидениот број на кревети, преку дозволениот капацитет може да се смести само едно дете до 6години.
*Во цената не е вклучена туристичка такса која се плаќа на лице место при сместување (1.5евро дневно по соба/апп)
*Во цената не е вклучено патничко здравствено осигурување.

НАПОМЕНА
– За уплата на аранжман преку синдикатите со кои имаме склучено договор за плаќање на рати попустот за време на попустите за рана уплата е фиксен 10%.
– Доколку се прави промена на аранжман уплатен со попуст, новиот договор се калкулира согласно редовниот ценовник и во периодот кога се во тек попустите за рана уплата.
– Сместувањето на првиот ден е по 14 часот и одјавувањето на последниот ден е во 9 часот,
– Фотографиите од сместувачкиот капацитет се од повеќе студиа, а не се селектирани по едно студио.
– Собите се чистат првиот ден при влез во објектот, гостите самостојно одржуваат хигиена за време на престојот. Последниот ден, гостите ги оставаат чисти садовите и го изнесуваат сметот од собите.
– Промена на чаршафи се врши првиот ден при влез во објектот, и евентуално по барање од гостинот доколку има потреба. Крпи или пешкири не се вклучени во услугата.
– Изборот на ТВ канали, опременоста на собите, кујните и тоалетите се разликува од објект до објект, при тоа се применуваат локалните стандарди за оптимална опременост на објекти за сместување..
– Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first и last minute или друг тип на промоција да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по редовен ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.
– За резервација на понуда по редовна цена, 30 % од вредноста на аранжманот се уплатува во моментот на резервација, а остатокот 21ден пред поаѓање.
– Патникот во секој момент може да се откаже од аранжамот. Тоа се прави во писмена форма и согласно скалата која е објавена во општите услови за патување.

Во случај на отказ на аранжан кој е со попуст за рана уплата 50 % од сумата е неповратна а вториот дел од 50 % се задржуваат согласно скалата која е објавена во општите услови за патување

Галерија

Лето 2024