Сотка Ѓеоргиески бр.25 048 419 418 075 259 000 infotursprilep@gmail.com

КОПЕНХАГЕН ВО МАЈ


АВИОН / 4 дена / 3 ноќевања

Рана уплата до 23.03.2022 499 евра (30.940 мкд)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 599 евра (37.140 мкд)

Категорија

ШАРМАНТНИОТ КОПЕНХАГЕН

Нордиски град во кој живеат најсреќните луѓе…  Градот кој комплетно ќе ве шармира при самото пристигнување, фасадите со живи бои, канали, пристаништа со бродови, “Малата сирена и дворците кои се инспирација да се напишат бајки… Во превод името значи трговско пристаниште и го одразува неговото потекло како пристаниште и место за трговија. И секако да не го заборавиме пивото… омилениот пијалок на Викинзите.. Магично, волшебно, скриено место за уживање. Таков е Копенхаген, шармантен…

Програма

АВИОН/ 4 дена/ 3 ноќевања

30 април СКОПЈЕ – КОПЕНХАГЕН                                                                        

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 17.00 часот. Полетување во 19.20,  авионот слетува во Копенхаген во 22.05 часот. Организиран трансфер од аеродром до хотел. Сместување. Ноќевање.

01 мај КОПЕНХАГЕН

Појадок. Организиран разглед на градот: Разглед на средновековната Данска престолнина Копенхаген: Палатата Амалиенборг, резиденција на Данските Кралеви, Градското собрание, Парламентот на Данска во Палатата Кристијансборг, Операта, Кралската библиотека, Дворецот Розенборг, симболот на градот “Малата сирена”, создадена според истоимената бајка од Ханс Кристијан Андерсен… Пауза за ручек и слободни активности. Во попладневните часови прошетка по најстарата пешачка зона во светот Строгет, со препознатлив „скандинавски дух“ и едноставни фасади со живи бои, канали и готски цркви. Препорачуваме возење со брод по каналите на Копенхаген. Или пак препорачуваме посета на историскиот забавен парк Тиволи со многу атракции и ресторани.. Ноќевање.

02 мај ОПЕНХАГЕН – ДВОРЦИТЕ НА СЕВЕРЕН ЗЕЛАНД       

Појадок. Препорачуваме факултативен излет до Дворците на Северениот дел на островот Зеланд. Посета на Дворецот Фредериксборг во Хилерод, најубавиот Дворец во Данска, сместен на три острови во средината на езерото. Во богато украсената внатрешност на Дворецот, е поставен данскиот историски музеј, а барокната градина во околината, е една од најубавите градини во Данска. Панорамската турнеја продолжува по данската ривиера до Елсинор, каде се наоѓа Кралскиот Дворец познат по делото Хамлет на големиот писател Вилијам Шекспир. Враќање во Копенхаген во попладневните часови, возејќи се по “Златниот брег”. Во вечерните часови препорачуваме посета на пивницата Carlsberg и можност за дегустација на познатото данско пиво. Ноќевање.

03мај КОПЕНХАГЕН – РОСКЛИД – СКОПЈЕ

Појадок. Одјавување од хотел. Полудневна (5часовна) екскурзија до Роскилд, 40км западно од Копенхаген. Влезете длабоко во данската историја од Викинзите до денес, градот нуди неверојатен увид во светот на Викинзите и нивната ера, кој повеќе од илјада години бил нивен гравен трговски центар. На самото пристаниште се наоѓа Музејот на бродови на Викинзи (вклучена влезница) , каде има бродови од 11 век, како и активено бродоградилиште. Разглед на градот и неговите знаменитости. Центарот на градот го краса готската катедрала Роскилд најстарата црква во Северна Европа, која истовремено е и гробница на кралското семејство на Данска. Враќање во хотел во Копенхаген. Организиран трансфер до аеродром. Авионот за Скопје полетува во 22.40 часот. Пристигнување во Скопје во 01.25 часот.

Ценовник

Рана уплата до 23.03.2022 499 евра (30.940 мкд)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 599 евра (37.140 мкд)

Услови и напомени

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

– Авионски превоз на релација Скопје-Копенхаген-Скопје

– Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40х30х20см)

– Организиран трансфер Аеродром-Хотел-Аеродром

– Сместување во Хотел 3* во Копенхаген на база 3 ноќевања со појадок

– Организиран разглед и прошетки во Копенхаген според програмата

– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

– Аеродромски такси 4.960 мкд

– Голема кабинска торба (со димензии 50х40х23см) 2.500 мкд / чекиран куфер до 10кг – 3.100 мкд /  до 20кг – 4.100 мкд

– целодневна екскурзија (8часа) до Дворците на Северен Зеланд  (превоз, водич, влезница за еден дворец ) –  120евра
– полудневна екскузија (5часа) до Росклид (превоз, водич, влезница за музеј на бродови)  – 55 евра – Туристичка такса 560 мкд  – 70евра се плаќа во агенција

– Влезници во локалитетите, карти за локален превоз

– Патничко – здравствено осигурување

Напомена:

– Цените се по лице за сместување во двокреветни или трокреветни соби. Плаќањето е исклучиво во денарска против вредност по курс 62,00 денари. Калкулацијата е правена на минимум пријавени 20 патници.

– За резервација задолжителна уплата на аванс од 30% од вкупниот износ. За уплати на “early booking” потребна е уплата 50% од вкупната сума на аранжманот. Целосна доплата на аражманот е 10 дена пред поаѓање.

– При резервација задолжително изјаснување/пријавување кои од понудените факултативи ќе ги користи патникот, како би можела агенцијата навремено да направи и потврди резервации за истите.

– Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот 7 дена пред поаѓање, доколку не е исполнет бројот на пријавени лица предвидени по програмата за ова патување.

– Патникот има обврска пред поаѓање 24 часа да ја контактира агенцијата за потврда на точното време и место на поаѓање.

– За патувањето потребно е да се поседува едно од наведените: сертификат за примени 2 дози (со поминати 14 дена од втората) или потврда за прележан Ковид или ПЦР тест.

– Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, при уплата на резервација должни се да ги приложат во агенцијата за проверка, патната исправа треба да е валидна минимум 6месеци по завршувањето на аранжманот.

– За овој аранжман важат општите услови за патување.