Сотка Ѓеоргиески бр.25 048 419 418 075 259 000 infotursprilep@gmail.com

ИСТАНБУЛ 2 НОЌИ


Бесплатен трансфер од Битола, Прилеп, Неготино, Велес и Скопје

ПРОМО ЦЕНА 159€, редовна цена 179 евра.

Бесплатен трансфер од Битола, Прилеп, Неготино, Велес и Скопје

Град на два континента, преку 20 милиони жители, историја, уметност, храна и многу приказни. Овој впечатлив град ги комбинира ориенталните и европските елементи на начин што ќе Ве поттикне да сакате да го истражувате и да дознаете што е можно повеќе за него. Градот отсекогаш бил, а и ден денес е истакнат центар на економијата, културата и трговијата, каде трговците, локалното население и туристите од сите различни делови на светот доаѓаат да го искусат егзотичното.  Многумина го нарекуваат и „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Препознатлив по беспрекорната турска кујна, со уникатни рецепти како познатиот Искендер, сендвич со риба, баклава, ќунефе алва во боја и секако турски локум. Истанбул е град каде сите традиции се спојуваат во едно. Наполеон Бонапарта за Истанбул рекол: „Ако светот беше една држава, Истанбул ќе беше нејзиниот главен град”.

Сместување во Хотел со 3*

Хотелите се со 3* и се наоѓаат во населбата Аксарај или Лалели, во стариот дел на Истанбул односно на неколку минути пеш од Капали Чаршија, Аја Софија. Сместувањето е со вклучен појадок. Хотелските соби се двокреветни и трокреветни.

Програма

ПРВ ДЕН 28.12.2023

Нашите водичи се добро обучени и искусни во спроведувањето на протоколот за безбедност при патувањето. Турата стартува од паркингот на Хотел Русија околу 15:00 часот од Скопје. Попатни застанувања за качување на други патници, ноќно возење со попатни паузи, царински формалности, презентација на програма и информации околу тоа што ги очекува патниците во наредните четири дена.

ВТОР ДЕН 29.12.2023

Пристигнување на групта во Истанбул

Групата се упатува кон хотелот заедно со својот багаж, каде истиот се остава во просторија предодредена за чување на багаж. Туристичкиот придружник е задолжен за комуникација со вработениот на рецепцијата во хотелот каде според список на уплати во канцелариите на агенцијата се делат клучевите од хотелските соби.Chech in во хотелот е после 14:00 час.По самото пристигнување патниците добиваат слободно време за прошетка до Капали Чаршија, Сината Џамијиа и Света (Аја) Софија каде заедно со водичот ќе бидат одведени до влезот, а враќањето кон хотелот е индивидуално бидејќи  се наоѓаат на 20 минути пеш од хотелите а секој би сакал да има слободно време и приватност при пазарувањето и разглед во чаршијата и околината.Капали Чаршија е најголемиот покриен пазар во светот, со преку 3000 продавници. Чаршијата се наоѓа во внатрешноста на Цариградските ѕидини, во стариот дел на градот во населбата Фатих. До еден од главните влезови во чаршијата се стигнува преку плоштадот Бајазид, на кој се наоѓа Истанбулскиот универзитет и џамијата Бајазид II.

Света (Аја ) Софија Невозможно е да поминете низ овој град без да влезете во оваа светски позната византиска градба од 6-тиот век. Влегувањето во  оваа џамија е иднивидуално бидејќи секојдневно доаѓаат илјадници посетители и редиците за влез во истата се преголеми, се чека по неколку часа. Станува збор за најголемата црква во светот која претрпела неколку трансформации-од црква во џамија, од џамија во музеј, па повторно во џамија која сè уште ја красат христијански елементи.

Облакодерот „Сафир“ е една од нашите најбарани сензации во Истанбул. Сафир е облакодер каде со сите патници се искачуваме на највисокиот спрат од кулата, а каде има отворена стаклена тераса со 360 степени поглед. Овде имате можност да ги направите најдобрите фотографии кон европската и азиска стана на градот, и да уживате во храна или кафе со незаменлив поглед.Исто така ќе прошетате виртуелно преку 4D проекцијаод 15 минути низ најзначајните знаменитости во Истанбул. Самата кула е висока 261 метар и има 54 спрата, каде што има голем трговкси центар.

Ортаќој претставува една од најпознатите туристички области во Истанбул. Се наоѓа во Европската област веднаш под Босфорскиот мост. Од една страна погледот Ве води кон големата Меџидие џамија, позната како Ортакој џамија. Ортакој е срцето на Истанбул и како таков е далеку од здодевен. Токму ова место претставува вистинско уживање за сите оние кои сакаат да го пробаат трафиционалниот специјалитет Турски компир, којшто го полните по ваш избор, од кисели краставички, пленка, маслинки до разни сосови, и да ги направат најубавите фотографии. Како што денот заминува, во вечерните часови така енергијата на Ортакој се зголемува и почнува да се шири музика од околните кафулиња и барови. Не пропуштајте да пробате од школките кои се продаваат покрај брегот.

ТРЕТ ДЕН 30.12.2023

По појадокот во хотелот групата се упатува на целодневна екскурзија и се посетува следното:

Крстарење по Босфор

90 минутно крстарење, незаборавно дружење и доживување,еден поинаков Истанбул,сите луксузни вили кои вредат милиони, знаменитостите одблизу и познатите вили од играните серии. На самото пристаниште ,има мали дрвени масички и столчиња крај кои можете да седнете и уживате крај морето.

Бејлербеи
Оваа историска знаменитост е често посетувана од страна на многубројни туристи токму поради сплетот на турски и сегменти од западот. Се наоѓа Во непосредна близина на Босфорскиот мост, во азиската облас. Во овој музеј ќе имате прилика да ја доживете турска култура од блиски прку многубројните соби и хали.

Таксим Плоштадот

ЧЕТВРТИ ДЕН 31.12.2023

По појадокот групата во договорено време со водичот се упатува кон Балат и Галата Порт.

Балат
Еден од најдобро скриените скапоцени камења во Истанбул е разнобојниот кварт по име Балат. Оваа стара област е исполнета со прекрасни дрвени куќи во боја и кафулиња веднаш ќе ви овозможат убави вибрации. Посета на Балат е најдобра во текот на утрото, кадешто многу често се снимаат турски серии. Балат важи за една од христијанските населби во Истанбул каде што може да се сретнат многу цркви, меѓу кои и Железната црква која е донација и е изградена од македонските мајстори. Се посетува Железната црква, кадешто е гробот на Партенија Зографски. Направена е од елементи од леано железо и има неоготски архитектонски стил кој се издвојува од остатокот од соседството, што го прави дестинација што мора да се види.По посетата групата има слободно време околу  час и половина за прошетка по уникатните историски шарени улички.

Миниатурк

Еден специфичен и интересн музеј, каде што ќе имат можност да ги видите сите познати светски градби на едно место во минијатурна форма.

По посетата на Балат и Миниатурк, се упатуваме во хотел. Слободно време за одмор и подготовка за дочекот на Новата Година. Во договорено време, со автобус се упатуваме на брод да ја дочекаме најлудата ноќ под мостот на Босфор.

ПЕТТИ ДЕН 01.01.2024

По појадокот во хотелот следува одјавување и посета на продавницата за слатки работи”KOСКА“, тука можете да си земете нешто и за дома-локуми, баклави,чоколадирани ф’стаци, лешници и бадеми и многубројни други традиционални слатки. Од Коска се упатуваме на шопинг во Аутлетот 212 во Истанбул.

Нашата програма е создадена да одговара на потребите на секој патник.

Од историја, култура, животен стил па се до шопинг.

Кој не би сакал шопинг?

Во трговскиот групата ќе има околу два ипол до три часа слободно време за шопинг.

По шопингот, поаѓање кон Македонија.

Предвидено е пристигнување после полноќ во Скопје.

Сместување во Хотел со 3*

Хотелите се со 3* и се наоѓаат во населбата Аксарај или Лалели, во стариот дел на Истанбул односно на неколку минути пеш од Капали Чаршија, Аја Софија. Сместувањето е со вклучен појадок. Хотелските соби се двокреветни и трокреветни.

Ценовник

ПРОМО ЦЕНА 159€, редовна цена 179 евра.

Факултативни

Посета на Облакодер Сафир и Ортаќој

Цена за пакет: 35€

Оваа факултатива се купува како пакет а во неа се вклучени  облакодерот Сафир  со вклучена 4D проекција и посета на Ортаќој.

Посета на Балат и Миниатурк

Цена за пакет: 25€

Оваа факултатива се купува како пакет, целодневна факултатива која вклучува посета на Христијанска населба Балат, и посета на уникатниот музеј Миниатурк.

Крстарење по Босфор, палата Бејлербеи и Таксим Плоштад

Цена за пакет: 45€

Оваа факултатива се купува како пакет, целодневна факултатива која вклучува крстарење по Босфор, посета на палатата Бејлербеи и Таксим плоштад.

Дочек на Нова Година

Цена за пакет: 90€
 • Пакет цената по лице за дочекот на Нова Година на брод на Босфор вклучува:
 • Влезница на приватен брод на Босфор кој ќе биде организиран исклучиво за нашите гости
 • Целосна организација и координација од наш тим кој ќе ве спроведе до журката и назад
 • Организиран превоз од хотел до пристаниште и назад
 • Организирани и резервирани конопои за секој гостин
 • Вклучени 4 алкохолни или 4 безалкохолни пијалоци
 • Вклучена храна за време на забавата
 • Вклучени бесплатни неонски материјали
 • Изведучачи во затворениот простор и отворениот простор на бродот (Два посебни зони со различна музика)
 • Професионално фотогафирање
  + Можност за купување на пијалоци по најниска цена

Услови и напомени

Што е вклучено во цената

 • Три ноќевања во хотел со 3* со појадок
 • Автобуски превоз
 • Лиценциран туристички водич
 • Посета на Капали Чаршија
 • Посета на турската продавница „Коска“
 • Шопинг во 212 центарот
 • Туристичка такса

Што не е вклучено во цената

 • Патничко осигурување
 • Факултативни излети
 • Индивидуални трошкови

Важно

 • ЗАДОЛЖИТЕЛНА ПРОВЕРКА НА ПАСОШОТ

  Не треба да е на 6 месеци пред истекување од моментот на влез и излез од Р. Турцијa
  Цените се изразени во евра, а курсот на еврото се пресметува 62 денари
  За сингл соба се доплатуваат 25 евра дополнително од аранжманот поради вториот кревет
  Деца од 0 – 3 години бесплатно (спијат во кревет со родител)
  Деца од 3 до 12 години плаќаат 50% од износот на аранжманот доколку се придружувани со двајца возрасни
  Дете до 12 години придружувано со едно возрасно лице плаќа 100% од сумата на аранжманот.
  Хотелот одредува на лице место во зависност од моменталната состојба каков тип на соба ќе добиете.
  Резервации за одреден кат или страна не е можна.
  Селекција на седиште во автобус! Според правилата на агенцијата, патниците се сместуваат според временската линија на уплати.
  Доколку имате барање за седиште, истото се доплаќа 15 евра за во два правци.
  Патувањето ќе се реализира преку Република Грција (дозволен транзит) до Турција, во итни случаи пркеу Бугарија.

Нова година